Kraina klonowego liścia – nieznana piękność

Z uwagi na dość dużą od Europy Kanada nie należy do często odwiedzanych krajów przez Polaków i Europejczyków. Bilety lotnicze są stosunkowo kosztowne (około 3000 PLN tam i z powrotem), podróż długa, a sam kraj nie jest w gronie tych tańszych. Jeżeli już wybieramy się w kierunku Ameryki Północnej, najczęściej przewagę mają Stany Zjednoczone, chyba z uwagi na swoją popularność i modę. Mimo tego Kanada jest niezwykle interesującym celem wyjazdowym – jest to obszar anglojęzyczny więc w dobie dobrej znajomości tego języka nie powinno być kłopotów z odnalezieniem się w tym kraju.

Dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

Z uwagi na lokalizację, występuje tam bardzo duże zróżnicowanie zarówno w zakresie krajobrazów, ale także żyjących tam zwierząt. Szczególnie ciekawe są występujące tam gatunki, których nie ma w Europie, takie jak kanadyjskie łosie, niedźwiedzie grizzly oraz polarne, jak również wieloryby. Na północy, na terenie preriowej prowincji zwanej Manitoba, można obserwować jesienne wędrówki wyjątkowych gatunków zwierząt, charakterystycznych tylko dla tego regionu. Wędrują one z głębi lądu w kierunku wybrzeża. Dodatkowo, bezkonkurencyjną atrakcją są tam także zorze polarne, czyli zapierające dech w piersiach wielokolorowe pasma na niebie – można je uchwycić jedynie w sezonie zimowym.

Na pograniczu ze Stanami Zjednoczonymi znajduje się kolejna godna zobaczenia atrakcja – znany na całym świecie wodospad Niagara. Podróżni z wszystkich zakątków świata udają się tam aby na własne oczy zobaczyć to ogromne zarazem piękne oraz przerażające zjawisko.

Z większych miast, oczywiście do odwiedzenia rekomendowane są zarówno Vancouver również Toronto. Vancouver zlokalizowane jest we wschodniej części kraju (Brytyjska Kolumbia), natomiast Toronto mieści się we wschodniej części i jest przykładem miasta dwujęzycznego (angielsko-francuskiego). Te dwa miasta proponują odwiedzającym muzea a także inne interesujące punkty do zwiedzania, jak również świetne możliwości zakupowo-rozrywkowe.

Wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się, jak życie wygląda w mało zaludnionych regionach, miasteczkach o niewielkiej liczbie ludności, poleca się zwiedzenie północno-zachodnich części kraju, gdzie ludność żyje w zgodzie z przyrodą, czas płynie nie tak szybko i bez większych trudności można zaobserwować chodzące wolno Karibu i łosie w otoczeniu uroczych i mało przekształconych krajobrazów.

Rodowici mieszkańcy

Jak spora część regionów świata, Kanada również posiada swoich rdzennych mieszkańców. Mimo, że powszechnie przyjęło się nazywać ich Eskimosami, to lepsza nazwa tej grupy etnicznej to Innuici. Zamieszkują oni obszary o klimatach arktycznym i subpolarnym, a wywodzą się z terytoriów azjatyckich. Głównymi produktami budującymi ich diety jest surowe mięso fok i wielorybów, a w związku z nieustannie rosnącym poziomem zanieczyszczeń środowiska i niszczeniem naturalnych siedlisk tych zwierząt, Innuici pozostawieni są wobec wielkiego niebezpieczeństwa – odżywiania się skażonym pokarmem.

Bez względu na to, w jakim celu podróżuje się do Ameryki Północnej, zdecydowanie warto odwiedzić kanadyjskie miasta i zachwycające, naturalne tereny znajdujące się poza nimi. Kraj ten jest przepiękny i jest jednym z już niewielu, które w dzisiejszych czasach są w stanie poszczycić się obszarami, na których wpływ rozwoju i rozbudowy terenów mieszkalnych jest jeszcze znikomy i na szczęście niezauważalny.