Ameryka Południowa – raj dla ciekawych świata

Argentyna, kraj zlokalizowany w Ameryce Południowej, to cudowny kierunek dla podróżników. Jest to jeden z lepiej rozwiniętych krajów tego obszaru świata, o dosyć niezłej jakości życia. W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie – ten wielki pod względem powierzchni kraj jest niesamowicie zróżnicowany, nawet jeśli chodzi tylko o klimat. Na północy kraju panuje klimat podzwrotnikowy, a więc zdecydowanie ciepły i wilgotny. Idąc nieco dalej wgłąb kraju obserwujemy klimat podzwrotnikowy kontynentalny, a zatem suchy ale też ciepły. Na południowym terenie, na wyspie o nazwie Ziemia Ognista, jest klimat chłodniejszy, subpolarny.

Natura w Argentynie

Ze względu na bardzo zróżnicowany klimat panujący w tym państwie, fauna i flora jest także bardzo ciekawa. Wśród najbardziej charakterystycznych i interesujących dla nas, Europejczyków, zwierząt można tam zobaczyć małpy, jaguary, pancerniki, tukany, lwy morskie i mnóstwo węży. Pośród ryb bezwzględnie największą i jednocześnie przerażającą atrakcją są piranie. Dla wszystkich pasjonatów przyrody na liście atrakcji absolutnie muszą widnieć są parki narodowe Iguazú, Lanín, Nahuel Huapi oraz Los Glaciares – warto je odwiedzić oraz przekonać się, jak inne od naszego jest środowisko naturalne tego kraju.

Kultura i sztuka

Kultura tego kraju jest stosunkowo bardzo zakorzeniona w europejskiej tradycji głównie przez emigrantów z Europy. Inspiracje zza oceanu widoczne są zarówno w ulubionych przez Argentyńczyków sportach, jak i potrawach których, spora część ma korzenie w europejskiej kuchni z basenu Morza Śródziemnego. W związku z tym, że najbardziej rozpowszechnioną religią na tym obszarze jest wiara katolicka, również tradycje i święta przypominają te europejskie. Różnica, na pozór znikoma, lecz w rzeczywistości wystarczająca, by kraj ten okazał się ciekawym kierunkiem turystycznym jest taka, że każde wydarzenia obchodzone są niewiarygodnie hucznie – z dużą ilością pysznego jedzenia i zabawą aż do wczesnych godzin porannych.

Tango

Taniec ten jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym elementem tego kraju. Gorący, pełen energii i pełen emocji jest bardzo istotnym elementem kultury – nie tylko taniec, lecz również muzyka. W tańcu obowiązuje parę podstawowych kroków, natomiast przeważnie obserwuje się improwizację oraz nadzwyczajną bliskość partnerów. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango jako część światowego dziedzictwa kulturowego niematerialnego jest wpisane na listę UNESCO.

Yerba mate

Wywodzący się z południowej Ameryki napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest w tej chwili znany na całym świecie. Przyrządza się go w specjalnie do tego wykonanych zbiorniczkach z tykwy zaopatrzonych w odpowiednią słomkę zwaną „bombilla”. Kubeczki napełniane są suszem ziołowym aż do wysokości około trzy czwarte oraz zalewane przestudzoną wodą o odpowiedniej temperaturze, żeby natychmiast nadawało się do picia. Yerba Mate znana jest ze wspaniałych właściwości pobudzających, dzięki obecności substancji zwanej mateiną, o działaniu zbliżonym do znanej z kawy kofeiny. Badania dowodzą, że Yerba Mate jest ogromnie bogata w przeciwutleniacze, które mają bardzo dobry wpływ na organizm.

Argentyna, choć z jednej strony podobna kulturowo do Europy, z drugiej strony jest ogromnie ciekawym regionem podróżniczym. Warto więc odwiedzić ją i poznać niespotykane w innych częściach świata obyczaje.