gruzja

Gruzja – tajemniczy kraj pełen niezwykłych atrakcji

Gruzja to kraj zyskujący na popularności, szczególnie wśród Polaków, których przekonuje gościnność, kuchnia oraz stosunkowo niskie ceny. Do tego liczne miejscowości wypoczynkowe nad Morzem Czarnym i niezwykłe zabytki zachęcają do obrania tego kierunku na wakacje. Dodatkowo dla wielbicieli bardziej aktywnych wakacji, w Gruzji znajduje się jeden z najwyższych szczytów Kaukazu – Kazbek. Jeśli szukasz ciekawego miejsca na swój nadchodzący urlop, poznaj tajemnice Gruzji!

Historia w pigułce

Gruzja swoje początki ma jeszcze w czasach starożytnych. Tereny obecnej Gruzji znane były już Grekom a w I wieku zostały podbite przez władcę Imperium Rzymskiego Pompejusza. Dwieście lat później Gruzja została drugim państwem na świecie, które za swoją wiodąca religię przyjęło chrześcijaństwo. Mimo licznych prób podboju i najazdów innych państw Gruzja przez wiele lat była obszarem niezdobytym. Sytuacja zmieniła się po zdobyciu tych terenów przez Imperium Osmańskie w XV wieku.

W XVII wieku Gruzini obalili rządy muzułmanów, ale nie nacieszyli się długo wolnością, będąc zmuszonym do podpisania traktatu zobowiązującego Gruzję do uznania władzy imperium rosyjskiego. W krótkim czasie tereny wschodnie znane jako Królestwo Kartlii i Kachetii zostały włączone do ziem rosyjskich, a w ich ślady poszło również Królestwo Imeretii.

Współczesna historia Gruzji jest równie burzliwa co innych państw powstałych początkowo po upadku imperium rosyjskiego, a później po upadku ZSRR. Po odzyskaniu niepodległości w latach 90. Gruzja borykała się jeszcze przez wiele lat z marionetkowymi rządami władz pochodzących z ustroju komunistycznego. Mimo przeprowadzonych w 2002 roku wyborów demokratycznych kraj niedługo cieszył się spokojem. W 2008 roku gruzińskie wojsko zaatakowało konfliktowy obszar Południowej Osetii, jednocześnie wywołując konflikt z Rosją, której wojsko na stałe stacjonuje na tamtym obszarze.

Wakacje na czarnych plażach Ureki

Najpopularniejsze miejscowości wakacyjne Gruzji to Batumi, Kobuleti, Ureki i Poti. Gruzińskie wybrzeże należy do jednych z najbardziej niezwykłych ze względu na występujące na tych terenach plaże z czarnym piaskiem. Kolor zawdzięczają one obecności w piasku magnetytu – minerału o właściwościach magnetycznych. W niektórych kręgach medycyny alternatywnej przypisuje się magnetytowi właściwości uzdrawiające stłuczenia czy choroby związane z układem krwionośnym. Z takimi plażami spotkasz się między innymi w Ureki.

Tajemnice gruzińskich szczytów

Wybierając się w gruzińskie góry, niech Cię nie zwiedzie letnia pogoda. W tamtejszych górach temperatura latem spadem nawet do -7 stopni Celsjusza. Warto zabrać, ze sobą odpowiednie ubranie, duży plecak turystyczny 40l oraz potrzebny ekwipunek. Zagwarantuje Ci to odpowiednie przygotowanie do odkrywania tajemnic Gruzji. A jest to co odkrywać. W Gruzji znajdziesz pięciotysięczniki jak: Kazbek, Szchara czy Uszba. Przez liczne szczyty Gruzja jest miejscem idealnym na trekking czy wspinaczkę. Jeśli zależy Ci na mniej znanych terenach górskich, gruziński Kaukaz świetnie się sprawdzi.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu

Leave a Comment