Zwiedzić Japonię

Na przestrzeni minionych kilku lat ogromnie popularny na podróże stał się kierunek wschodni. Mieści się tam wiele interesujących krajów – każdy zupełnie odmienny. Wśród tych egzotycznych dla nas ciekawostek, Japonia bywa nierzadko niedoceniana. A jednak, jest to kraj absolutnie urokliwy, mogący szczycić się wspaniałą historią, kulturą a także mający do zaoferowania odwiedzającym niezliczoną ilość atrakcji.

Piękna architektura

Architektura Japonii, kraju inaczej nazywanego krainą Kwitnącej Wiśni, to przepiękny przykład typowo wschodniego budownictwa, które wykorzystuje w dużym stopniu drewno oraz jego wspaniałe właściwości. Cechą najbardziej rozpoznawalną tego stylu jest minimalizm, prostota i zamiłowanie do otaczającej przestrzeni. Japończycy w każdym calu ukazują też ogromną miłość do natury – nie uważają się oni jej władcami, a wręcz odwrotnie, wierzą, że są jej nieodłączną częścią. Tradycyjne japońskie budynki są często asymetryczne i można w nich zauważyć cechy chińskie lub buddyjskie. Podróżując po kraju Kwitnącej Wiśni warto odwiedzić wioskę nazywaną Shirakawa-gō, zabytek znajdujący się na liście UNESCO.

Zwyczaj picia herbaty

Chanoyu to nazwa japońskiej ceremonii parzenia i picia herbaty. Jest to wyjątkowo podniosłe i ważne wydarzenie, dlatego jest zwane ceremonią. Nastroje towarzyszące jej to spokój i godność, a całość odbywa się w myśl ściśle określonych reguł. Wykorzystuje się konkretną zieloną herbatę nazywaną „matcha”, czyli specjalny rodzaj zielonej herbaty w formie pudru. Odmierzona ilość sproszkowanych liści herbaty powinna zostać zalana wodą, a potem bardzo dokładnie wymieszana przyrządem przypominającym wyglądem pędzel do golenia. W większych miastach kraju Kwitnącej Wiśni, tak jak na przykład Kioto, są nierzadko organizowane specjalne pokazy ceremonii zaparzania i picia herbaty. Zdecydowanie dobrze jest, w miarę możliwości, w niej uczestniczyć.

Gejsze

Gejsza, w przeciwieństwie do powszechnej opinii, zdecydowanie nie jest określaną jako, negatywnie rozumianą w naszej kulturze „osobą do towarzystwa”. Wręcz odwrotnie, jest to kobieta o wyjątkowych umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości tańcem, śpiewem oraz grą na tradycyjnych instrumentach muzycznych. Geisha jest także kobietą, która potrafi poprowadzić ceremonię parzenia i picia herbaty. Co ciekawe, zostać geishą nie jest wcale proste – konieczny jest bardzo długi, bo aż sześcioletni okres szkolenia, podczas którego przyszła geisha jest określana jako „maiko”. W tym tak długim czasie, maiko uczy się historii, sztuki, dobrych manier ale również poznaje literaturę i poezję. Geishe są niesamowicie wpływowymi osobami, odgrywającymi istotną rolę tak w polityce jak i w gospodarce Japonii. Poznać geishę jest dość prosto – na przykład po charakterystycznym makijażu oraz pięknych kimonach.

Kraj Kwitnącej Wiśni należy do tych krajów, które niestety nie są zbyt tanie, jeśli chodzi o podróżowanie i zwiedzanie. Planując wyprawę w ten region świata, zdecydowanie warto wszystko dokładnie zaplanować, również szczegóły związane z transportem na terenie kraju. W Internecie dostępnych jest ogromna ilość poradników na ten temat, jak również wiele cennych informacji można odnaleźć na tematycznych forach dla podróżników. Najlepiej jest czerpać informacje z pierwszej ręki, od osób, które już odwiedziły kraj Kwitnącej Wiśni.