Stolica Czech – co warto w niej zwiedzić?

Praga to coraz bardziej modne wśród zwiedzających miasto uważane za jedno z najpiękniejszych miast świata. Na to miano zasłużyło ono sobie głównie dzięki niesamowitym budowlom i miejscom. Podczas pobytu w Pradze, szczególnie należy odwiedzić dzielnicę Hradczany, a także zobaczyć Most Karola i Rynek Staromiejski.

Hradczany

Hradczany to dzielnica Pragi położona na zachodnim brzegu rzeki. Jest ona wręcz wypełniona zabytkowymi budynkami i niezwykle uroczymi zakątkami.

Na wyjątkowe uznanie zasługuje przede wszystkim ogromny kompleks pałacowy na Hradczanach, gdzie mieści się siedziba prezydenta państwa. Całość złożony jest nie tylko z obiektów typowo pałacowych takich jak Stary Pałac Królewski, Nowy Pałac Królewski, Belweder Królowej Anny i Pałac Lobkovicki, ale obejmuje on także posiadającą niemal sto metrów wysokości Katedrę św. Wita, Wacława i Wojciecha, Bazylikę i Klasztor św. Jerzego, starodawną Złotą Uliczkę zamieszkiwaną niegdyś przez złotników, czy też Ogrody Królewskie, gdzie można w doskonałych warunkach i pięknych okolicznościach przyrody odpocząć podziwiając pałac Belweder, widokowe tarasy i przepiękną oranżerię. W Ogrodach Królewskich znajduje się też słynna Fontanna Śpiewająca, która wieczorami gwarantuje niezwykłe pokazy z użyciem wody, światła i dźwięku, uświetnione również w okresie letnim o niesamowite występy na żywo zespołów baletowych i koncerty różnorodnych muzyków.

Most Karola

Most Karola to monumentalny, zabytkowy, piętnastowieczny most na rzece Wełtawa, łączący dwie urokliwe dzielnice Pragi – Mala Strana i Stare Mesto. Most Karola zachwyca nie tylko swoją zabytkową konstrukcją której podstawą jest skała – piaskowiec, ale także występowaniem na nim trzydziestu utrzymanych w stylu barokowym figur, które przedstawiają wizerunki świętych. Pośród nich jest też rzeźba św. Jana Nepomucena, której dotknięcie, zgodnie z legendą, przynosi szczęście. Z obu stron Mostu Karola zlokalizowane są dodatkowo wysokie wieże obronne. Wchodząc na nie można podziwiać rozległą, piękną panoramę miasta.

Rynek Staromiejski w Pradze

Rynek Staromiejski w Pradze to otoczony starodawnymi budowlami kościelnymi a także okazałymi kamienicami plac, który stanowi obowiązkowy punkt każdej wyprawy do Pragi. Rynek ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W samym środku znajduje się pomnik Jana Husa – straconego na stosie w 1415 r. słynnego, czeskiego duchownego – reformatora Kościoła, bohatera narodowego, filozofa, prekursora protestantyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego oraz wynalazcy literackiego języka czeskiego. Będąc na praskim rynku koniecznie trzeba także zobaczyć Ratusz Staromiejski. Na jego południowej ścianie zlokalizowany jest bowiem znany zegar astronomiczny Orloj, który od prawie sześciuset lat pokazuje nie tylko aktualną godzinę, ale także pokazuje aktualne położenie planet na nieboskłonie. Oprócz tego w każdej godzinie ma miejsce gromadzący rzesze zwiedzających spektakl z użyciem specjalnego mechanizmu zegara i przesuwających się figurek.