Marzenie wielu z nas – podróż do świata kangurów

Państwo-kontynent na półkuli południowej, zlokalizowane na oceanach Indyjskim i Spokojnym. Australia to jeden z najlepiej rozwiniętych krajów na świecie, o stosunkowo wysokim poziomie życia i wspaniałymi standardami opieki. Wspaniałe miejsce zarówno dla osób pracujących, ale i dla pasjonatów turystyki. Społeczeństwo tego kraju jest wielokulturowe, a zatem problemy rasistowskie są nieco mniej nasilone niż w państwach raczej monokulturowych.

Klimat i uwarunkowania geograficzne

Większa część powierzchni kraju to obszary pustynne, a sama powierzchnia jest relatywnie równinna. Klimat jest raczej gorący, podrównikowy, zwrotnikowy i podzwrotnikowy. Z uwagi na lokalizację na półkuli południowej, pory roku następują w innych miesiącach, niż w Europie, a więc najcieplejszym okresem w roku jest styczeń, a najzimniejszym – lipiec.

Przyroda na kontynencie australijskim

Znowu z uwagi na lokalizację i izolację kontynentu oraz uwarunkowania geograficzne, większa część flory australijskiej to endemity, czyli gatunki bytujące tylko na tym obszarze oraz niespotykane w żadnym innym miejscu na świecie. Podobnie jest, w zasadzie, jeśli chodzi o zwierzęta – do grupy endemicznej należą żyjące tam stekowce, których przedstawicielem jest dziobak. Jednymi z najbardziej charakterystycznych gatunków zwierząt żyjących w Australii są kangury, diabły tasmańskie i urocze koala – wszystkie należące do torbaczy, oraz strusie i kazuary, czyli olbrzymie ptaki. Wielka Rafa Koralowa to wspaniałe siedlisko ogromnej ilości koralowców i różnych innych ciekawych morskich żyjątek, jak na przykład koniki morskie.

Wspaniałą bioróżnorodność można obejrzeć w licznych parkach narodowych stworzonych na terenie całego kraju.

Uluru – Ayers Rock

Zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja kontynentu australijskiego – formacja skalna w jego centralnej części na terenie parku narodowego Uluru-Kata Tjuta. Fenomenem jest piękne zjawisko, w którym skała wydaje się zmieniać barwy w zależności od padającego na nią światła – a to wszystko za sprawą różnych minerałów tworzących masyw skalny. Zwiedzający najczęściej lądują na pobliskim lotnisku i piknikują  w miejscach punktów widokowych obserwując zmiany barwy i ciesząc się wspaniałymi widokami.

Aborygeni australijscy

Rdzenni mieszkańcy tego kraju, najprawdopodobniej oryginalnie pochodzący z południowej Azji. Prowadzili przeważnie wędrowny tryb życia, przenosząc się z miejsca na miejsce, co było uzależnione od cyklicznych zmian otaczającego aborygenów środowiska. Najczęściej zajmowali się polowaniem, zbieractwem i rybołówstwem. Jako narzędzia używali między innymi bumerangów, czyli płaskich listewek z drewna ukształtowanych w łuk, które we właściwy sposób rzucone, wracają do osoby rzucającej.

Australia, poza cudowną przyrodą i bardzo ciekawą grupą etniczną, jaką są aborygeni, zachęca doskonale rozwiniętymi metropoliami, z tak oryginalnymi elementami architektury jak na przykład genialna Opera w Sydney. Loty do tego kraju są kosztowne – należy liczyć się z wydatkiem conajmniej 3-4 tysięcy złotych jak również z podróżą długą na około 20-30 godzin. Dlatego warto spędzić tam nieco dłuższy czas. Niestety, nie ma z Polski bezpośredniego lotu, zatem należy także wziąć pod uwagę przesiadkę. Nie należy zapominać o konieczności wyrobienia sobie wizy.