Liczne zabytki w Lizbonie

Osoby planujące wyjazd turystyczny do miejsca najbardziej wysuniętego na zachód Europy, czyli do Portugalii, koniecznie muszą w swoich celach uwzględnić jego największe miasto, i dodatkowo stolicę – Lizbonę. Lizbona położona jest nad rzeką Tag, w zachodnim fragmencie Półwyspu Iberyjskiego. Na obszarze Lizbony leżą obszary chronionego krajobrazu, pomniki przyrody, ogrody i rezerwaty przyrody. Miasto posiada aż 16 miejsc widokowych. 

Lizbona to ośrodek turystyczny posiadający nadzwyczaj dobrze rozbudowaną bazę noclegową i doskonałe zabytki. Mówiąc Lizbona zabytki należy wymienić: Kościół św. Antoniego, Zamek św. Jerzego, Bazylikę Estrela, Kościół Conceição Velha, Katedrę Sé, Kościół Magdaleny, Palácio Nacional da Pena. Dwa miejsca wpisane są nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to Klasztor Hieronimitów i Torre de Belém, czyli Wieża Belem. Stolica Portugalii to również Park Monsanto, największy w Europie park miejski, zajmujący powierzchnię 10 km kw.

Podczas pobytu w Lizbonie koniecznie należy zajrzeć do minimum jednej, z bardzo wielu, uroczych kafejek bądź restauracji na świeżym powietrzu oraz spróbować owoców morza serwowanych na różne rodzaje- w zupie, grillowane, z ryżem, w sałatce lub w omlecie.

W okresie oglądania Lizbony na wszelkim kroku towarzyszą turystom kafelki azulejos. Możemy je obejrzeć na fasadach budynków, w kościołach i dodatkowo w stoiskach z pamiątkami. Kafelkom azulejos przekazano nawet Narodowe Muzeum Azulejos. Stolica Portugalii popularna jest również z najistotniejszego w Europie oceanarium.