Budapeszt w trzy dni

Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych, choć wciąż tych niedocenianych stolic europejskich. To znajdujące się w północnej części Węgier miasto swą urokliwość zawdzięcza przede wszystkim położeniu nad Dunajem.

W ofercie biur turystycznych można odnaleźć rozmaitość wypraw do Budapesztu, ale zazwyczaj są to podróże kilkudniowe. Zwiedzenie miasta o tak bogatej kulturze w ciągu trzech, czy czterech dni jest nierealne. Jeżeli mamy mało czasu, a zależy nam na tym, aby odwiedzić kluczowe miejsca, jakie kryje Budapeszt, Wzgórze Zamkowe będzie obowiązkowym punktem wyprawy. To tam mieści się Zamek Królewski, a więc centralny punkt turystyczny Węgier, który w otoczeniu urokliwego Dunaju oraz zjawiskowego oświetlenia prezentuje się naprawdę imponująco.

Kolejnymi miejscami godnymi atencji są zdobiące Budapeszt mosty. Kunszt, z jakim zostały zbudowane od wieków niezmiennie przyciąga zwiedzających. Dwa z nich stanowią także bardzo ważne pomniki historyczne, ponieważ łączą ze sobą dwa tereny, które dawniej były oddzielnymi, zupełnie niezależnymi miastami, a są to Peszt oraz Buda.

Budapeszt jest interesującym kierunkiem turystycznym z uwagi na swoją niewyeksploatowaną przez podróżników kulturę. W restauracjach nadal prym wiodą tradycyjne potrawy, a nie tak zwany fast food, który dominuje dzisiejsze kuchnie europejskie. Tamtejsi mieszkańcy są sympatyczni i na tyle obyci, że komunikacja nie stanowi najmniejszego problemu, nawet kiedy przychodzi im konwersować z osobą, z którą nie dzielą wspólnego języka. Dzięki temu miasto, mimo iż otwarte na innych, zachowuje swoją indywidualną tożsamość.